Stara džamija u Miratovcu je sagradjena 1750. godine a obnovljena 1994. godine. Džamiju je sagradio Nezir iz porodice Fezlari, dok na natpisu koji se nalazi na česmi piše da je njen graditelj Nezir paša. Džamija je razrušena, a odmah zatim i rekonstrisana. Minaret je ostao star iako je džamija više puta obnavljana. Džamija se nalazi u centru sela. Minaret ima dva šerefa.

Manastir svetog Đorđa u Oraovici
Iznešena je pretpostavka da je crkva posvećena Svetom velikomučeniku Đorđu podignuta na mestu Bogorodičine crkve iz XIV veka. Podignut je kada su ovim krajevima upravljali Dejanovići. Hram je pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika kulture Republike Srbije. 1989. godine renoviran je hram, zvonik i crkvena zgrada.
Ibrahim-pašina džamija
Prva islamska zgrada u Preševu je Stara džamija, Atik džamija ili Ibrahim-pašina džamija. Podignuta je 1678. godine a obnovljena 1804. godine. Džamiju je obnovio Ibrahim Paša Bušati, otuda njeno ime. On je bio iz plemićke porodice Bušati iz Skadra, koja je u ime Otomanskog carstva vršila je vlast u većem delu Albanije. Džamija se nalazi u centru grada.
Na ulazu u staru džamiju, na zidu iznad vrata nalazi se tanjir sa natpisom iz vremena izgradnje na turskom jeziku (ali napisan arapskim pismom), na kome piše da je džamiju izgradio Ibrahim Paša iz Skadra. U okviru džamije nalazi se česma sa spomen pločom iz 1878. godine. U dvorištu stare džamije nalazi se i fontana. Godina izgradnje je nepoznata ali je rokonstrukcija obavljena 2010. godine.


Kompleks Tekije u Preševu, sagrađen 1698. godine
Tekija je sagrađena 1698. godine, a sastajala se od Semehana, kujne i hana. Semehane ili Semhane odvojena prostor(ija) koja se koristi za sve verske obrede kod dervisa (zikr, usul, namaz, i td.). Tekija se nalazi pored stare džamije u Preševu. Poznato je da su Halvetijske tekije izgrađene, skoro svugde u okviru džamijskog kompleksa, pokazavši time da sunijski derviši čine jedinstveno učenje u okviru iste pravne škole – Šerijata, kao i ostali džemat (ostala masa vernika/ sledbenika).
Tekija je bila ogradjena visokim zidom. Služila je kao prenoćište za putnike namernike, kulinarske karavane i karavane za stoku. Izgradjeno je turbe, koje i danas postoji u sklopu ove tekije.
U blizini tekije nalazi se stara česma, vlasništvo šejha Salima, sagradjena 1878. godine.
U Tekiji je postojala živa aktvinost mladih Oni su se u njoj okupljali, nakon molitve i drugih verskih obreda obilno upražnjavali kulturne aktivnosti, sve do 20 godina prošlog veka.
Takođe u Tekiji postoji i Turbe. Turbe su neki vid maozoleja i one se izgrađuju istaknutim duhovnim vođama Tekije – šejhovima ali i istaknutim dervišima, kojima se Turbe posvećuje. Turbe obavezno se održavaju od nekog derviša ili nekog ko bude zadužen od Šejha (a može biti i žena), a održavanje se odnosi na palenje sveća (na aktivne tekije svake večeri a tamo gde tekija nije aktivna obično se sveće pale četvrtkom i nedeljom uveče). Takođe ta osoba održava i čistoću prostorije, ako je turbe zatvorenog tipa, a ako je otvorenog tipa onda se povremeno pere prekrivač turbeta i održava se ogradni zid, spomen obeležja.
Crkva Svetog Velikomučenika Dimitrija u Preševu
Crkva Svetog velikomučenika Dimitrija u Preševu je najverovatnije nastala na temeljima nekadasnje crkve posvećene svetom Dimitriju, koja je obnovljena 1904. Crkva je i nakon obnavljhana razrušena pa opet obnovljena. Crkva se nalazi na uzvišenju iznad Preševa. U crkvu se ulazi na dva ulaza, na zapadnoj i južnoj strani.

Crkva Svete Prepordobne Paraskeve u Raincu
Crkva Prepodobnomučenice Paraskeve – Svete Petke u Raincu kod Preševa izgraena je 1939. godine, trudom i zalaganjem meštana sela Raince. Po predanju, Sveta Petka se javila u snu meštanki po imenu Danka i uputila je da se, na mestu gde se danas crkva nalazi, iskopa zemlja. Meštani sela su prihvatili Dankin predlog i nakon iskopa u zemlji je pronađen drveni Krst, kao svedočanstvo da je na istom mestu postojala crkva. Kod ove crkve, vernici se sabiraju svake godine na Duhovski petak.

Crkva Svetog Arhangela Gavrila u Reljanu
Crkva posvećena Svetom Arhangelu Gavrilu u selu Reljan podignuta je na mestu i razvalinama starijeg hrama 1898. godine.
Iznad južnog ulaza se u unutrašnjosti nalazi natpis: 1899 godine ovaj hram Sv. Arhanđela gavrila podiže se za vreme vladavine Sultana Abdul- Hamid-Hana i upravitelja Skopske eparhije arhimandrita Firmilijana, tutora Mite Đorđia iz sela Žujince, koji su podigli crkvu Reljan, Žujince, Strezovce, Golemi dol, Buštinje, Bratoselce. Majstor Jana Vasić iz Tresone i v.d. zetko Damić svršiše ga 1900. god.
